![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi856kU89jQNhd0DH51KXsS4oextFJ9-ZOjmxG4IO4vfsjJ5I0YoQIiRznAq-a4wvFBwIAl6aWgH2fFhamhy-lAdGmvAvcRDFCg_MxQgVEDJPHWyjh25kA614-sot0IjdmpFMSGOfBEehk/s400/squash+007.jpg)
So armed with my new food processor (thanks Nana!) and some fresh yellow squash from Wegmans (the way grocery shopping was meant to be), and with the help of a pretty straightforward website on the topic, I set off to create Abby's first taste of people food. The result: pureed squash mush, conveniently frozen into little squash-cubes and stored for future lunches. And at 7 cents an ounce instead of 20 for the store-bought variety, the little economist in me is satisfied as well.
Next on the menu: mashed sweet potatoes.
No comments:
Post a Comment